نکات کلیدی که باید در مورد یک متخصص روانپزشک بدانید.

یک متخصص روانپزشک علاوه بر اینکه برای بیمار دارو تجویز می کند می تواند از نظر روانشناسی نیز با بیمارش گفتگو داشته باشد و به وی کمک کند.

در مطالب قبلی شما را با برخی از مهم ترین مشخصات و ویژگی های بهترین روانپزشک در تهران آشنا کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا فاکتور های مهم در مورد یک متخصص روانپزشک و همچنین نحوه درمان را در اختیارتان قرار دهیم.

رفتن به مطب پزشک به اندازه کافی ترسناک به نظر می رسد. رفتن به مطب روانپزشک می تواند حتی بدتر باشد: نه تنها وارد یک محیط ناآشنا می شوید بلکه از شما خواسته می شود و انتظار می رود  با یک غریبه، در مورد زندگی شخصیتان نیز صحبت کنید چیز هایی که شاید به خانواده و یا حتی دوستانتان نیز نگفته باشید.

با این حال، در میان گذاشتن مطالب مختلف با روانپزشک می تواند به آنچه در راه رشد و پیشرفت ایجاد می شود، کمک کند. در اینجا چهار نکته در مورد روانپزشکی وجود دارد که آرزو می کنم همه بیماران بدانند:

  1. روانپزشکی یک مرز است و هنوز ناشناخته های بسیاری وجود دارد.

اگرچه توضیحات مربوط به اختلالات روانی به دوران باستان باز می گردد، اما عمل روانپزشکی در شکل معاصر آن فقط در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم شکل گرفت، هنگامی که روانپزشکی از عصب شناسی به عنوان یک تخصص پزشکی مجزا شناخته شد.

به همین دلیل است که روانپزشکان مختلف ممکن است به یک فرد تشخیص های مختلفی بدهند. به همین دلیل است که درمان هر بیمار کاملاً فردی است و معمولاً نمی توان به مقایسه دقیق از آن دست پیدا کرد.

روانپزشک

  1. اغلب از روانپزشکی خواسته می شود بیماری های مربوط به مسائل اجتماعی را برطرف سازد اما اینکار از آن حد فراتر است.

روانپزشکی به عنوان یک رشته علمی سعی در شناسایی، تعریف و درمان رنج و اختلالات روحی، روانی از طریق لنز پزشکی با استفاده از دارو و روان درمانی را دارد.

اما با توجه به ماهیت در حال تکامل این رشته، همیشه مشخص نیست که چه بیماری روانی به وجود می آید. چه چیزی ممکن است در واقع یک بیماری بزرگتر اجتماعی باشد که ما برای تشخیص روانپزشکی از آن غفلت کرده ایم.

به عنوان مثال، گفتگو در مورد خشونت اغلب با گفتگو در مورد بیماری روانی در سیاست و رسانه ها مرتبط است. اگرچه افزایش آگاهی از هر دو موضوع قابل ستایش است.

با این کار هم یک انگ دیگر به جمعیتی که قبلاً انگ زده شده است، و هم چشم بندهای روانشناختی که مانع می شود سوالات عمیق تری راجع به مسئله خشونت در جامعه مان بپرسیم.

با توجه به این نکته می توان ناامیدی را که هم روانپزشکان و هم بیماران هنگام درخواست از آنها به عنوان افراد برای کنار آمدن با مسائلی که بزرگتر از خودشان است، تجربه و کاهش داد.

روانپزشکان می توانند کارهای دیگری غیر از تجویز دارو انجام دهند.

به عنوان پزشک، روانپزشکان درک وضعیت منحصر به فردی دارند تا بتوانند از داخل و خارج بدن و همچنین ذهن استفاده کنند. آموزش آنها، که شامل چهار سال دانشکده پزشکی و پس از آن چهار سال اقامت روانپزشکی است، آنها را قادر می سازد تا مقدمات پزشکی را تشخیص دهند.

و شرایط پیچیده روانپزشکی، تجویز داروها، انجام درمانهای جسمی (به عنوان مثال، درمان الکتروشوک یا ECT) و ارائه روان درمانی، از جمله موارد دیگر.

اما اگر چنین است، چرا گاهی اوقات بیماران تصور می کنند که روانپزشکان فقط به تجویز دارو علاقه دارند؟

روشهای زیادی برای نزدیک شدن به این سوال وجود دارد، اما شاید کاملترین پاسخ از منظر سیستم باشد. عوامل زیر را در سیستم مراقبت از سلامت روان امروز در نظر بگیرید:

  • به استثنای موارد کمی، روانپزشکان تنها ارائه دهندگان خدمات بهداشت روان هستند که می توانند داروهایی را تجویز کنند.
  • کمبود روانپزشک در کشور وجود دارد.
  • به عنوان یک قاعده کلی، روانپزشکان با مراجعه به داروها نسبت به ویزیت های درمانی با نرخ بالاتر جبران می شوند.

 

ویزیت های دارویی مدت زمان بسیار کمتری نسبت به ویزیت های درمانی اختصاص می یابد

بنابراین، با توجه به تعداد، تمرکز روانپزشکان روی داروها مقرون به صرفه است. بنابراین سیستم به طور فزاینده ای نقش آنها را فقط به همین محدود می کند. با این کار دامنه آنها افزایش می یابد اما وقت کمی برای ارزیابی کلی هر بیمار به آنها می دهد و رضایت شغلی آنها را کاهش می دهد.

به طور واضح، بیماران ممکن است چنین تعاملات را سرد و بی احتیاط تفسیر کنند. به نوبه خود روانپزشکان ممکن است از مراقبت هایی که ارائه می دهند احساس عدم قدردانی کنند. در نتیجه، بیماران و روانپزشکان می توانند در نهایت با یکدیگر اختلاف داشته باشند، در حالی که در واقع هیچ یک مقصر نیستند.

سیستم بهداشت روان شکسته، روانپزشکان را نیز ناامید می کند.

زمان انتظار برای مراجعه به روانپزشک به طرز حیرت انگیزی طولانی است. بیمارانی که نیاز به بستری در بیمارستان روانپزشکی دارند ممکن است روزها در اتاق اورژانس برای یکی از تعداد ناچیز تخت های موجود نشسته باشند. افراد با نیازهای بهداشت روان اغلب وارد سیستم عدالت کیفری می شوند، که برای رسیدگی به نگرانی های آنها مجهز نیست.

علی رغم تلاش برای معرفی برابری، بسیاری از شرکت های بیمه هنوز به طور سیستماتیک رفتار را “کمتر” از سلامت جسمی می دانند.

با آپدیت جدید این صفحه همراه ما باشید تا با سایر نکات مهم در مورد متخصص روانپزشک بیشتر آشنا شوید.

برای مشاوره با بهترین متخصص روانپزشک می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.