متخصص روانپزشک چگونه به ما کمک می کند؟

کار متخصص روانپزشک با روانشناس، درمانگر و غیره متفاوت است. به طور کلی روان درمانی یک فرآیند عجیبی است. دو انسان با یکدیگر جمع شده و صحبت می کنند. در این بین یکی به دیگری کمک می کند تا بیماری روحی یا روانی که با آن دست و پنجه نرم می کند، درمان شود. از دید خارجی، ایده ها و نظرات کلی و گوناگونی درباره ی این صحبت درمانی وجود دارد که بعضا ممکن است درست نباشد. ما در این مطلب سعی داریم تا از اهمیت و لزوم مراجعه به متخصص و عملکرد او برای شما صحبت کنیم. پیشتر به معرفی بهترین روانپزشک در تهران پرداختیم که می توانید با مراجعه به مطلب قبلی، این مقاله را بخوانید.

نحوه ی کمک متخصص روانپزشک چگونه است؟

روانپزشکان پزشکانی هستند که با شفقت، صبوری و درک بهترین خدمات، مراقبت و درمان را برای بیماری ها و اختلالات روحی و روانی فراهم می کنند. روانپزشکان می بایست با مهارت های ارتباطی عالی و میزان هوش بالا به درک و فهم مشکلات عاطفی و ذهنی بیماران بپردازند و بهترین روش را برای درمان بیمار در پیش بگیرند.

برخلاف دیگر زمینه های پزشکی و درمانی، روش درمان بیمار با توجه به پاسخ و نحوه ی عملکرد او در برخورد با مشکلات و داروها تغییر پیدا می کند. با حمایت روانی، عاطفی، اجتماعی بسیاری از بیماران که نشانه های اختلال روحی شدید دارند می توانند دوباره به اجتماع بازگردند و بهبود یابند. با این اتفاق، روانپزشک نیز بنا به تشخیص حرفه ای خود، تصمیم می گیرد که داروها تغییر، کمتر و یا به طور کلی قطع شوند.

ویژگی های متخصص روانپزشک

موارد خاص

در موارد و شرایط خاص ممکن است روانپزشک تشخیص دهد که بیمار با روش درمانی اتخاذ شده نمی تواند بهبود یابد و روش های جدیدی را برای درمان در نظر بگیرد.

روانپزشکان انواع اختلالات شدید، مزمن، موقتی و خفیف را تشخیص و به درمان آن می پردازند. به عنوان مثال، افسردگی که نوعی اختلال روانی است و شامل احساسات شدید غم و بی انگیزگی می باشد، ممکن است با تشخیص روانپزشک با مراجعه به مشاور یا روانشناس درمان شود و دیگر به دارو یا روش های درمانی خاص نیازی نداشته باشد.

مهمترین بخش در درمان هر متخصص روانپزشک آگاهی از شرایط تغذیه، روحی، اجتماعی و عاطفی بیمار است.