از روانکاوی چه می دانید؟ چه زمان باید به فوق تخصص روانکاوی مراجعه کرد؟ ( قسمت دوم)

در قسمت های قبلی گفتیم که فوق تخصص روانکاوی کار خود را به چه شیوه ای و طبق چه فرایندهایی انجام می دهد و همچنین فرد مراجعه کننده به فوق تخصص راونکاوی از چه شرایطی باید برخوردار باشد ،که در نهایت بهترین نتیجه حاصل شود و درمان قطعی برای وی حاصل گردد .

بعضی از رفتارها ریشه در کودکی دارد

در روانکاوی بازگشت به گذشته به معنای زنده کردن گذشته (مثل هیپنوتیزم) نیست. در حقیقت باور ما بر این است که ساختار کنونی شخصیت ما وام‌گرفته از تجربه‌ های ما در دوران کودکی است و تاثیرات محیط زندگی در آن دوران تا همیشه بر روی شخصیت ما باقی می ماند . به‌عنوان مثال کسی که رابطه توام با دلبستگی مناسب با خانواده‌ اش در گذشته نداشته باشد ، احتمالا در دوره بزرگسالی قادر به برقراری روابط ثابت و دلبستگی‌ های امن نخواهد بود و در این موارد با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد ، که این ناشی از تجربه‌های کودکی است.
روانکاوی

کار فوق تخصص روانکاوی به یک رابطه دونفره نیاز دارد

لازم به ذکر است که درمان باید به آرامی، در جریان گوش دادن به بیمار و در پی یک فرایند دونفره صورت بگیرد تا این نوع روابط کشف و طبعا در پی این کشف ‌ها، راه‌ حل‌ های تازه‌ ای ارائه شوند تا ساختار های جدید در فرد به‌ وجود آید. پس در یک جمع‌بندی باید گفت برقراری رابطه ‌درمانی با درمانگر و بررسی دقیق و همدلانه عناصر هوشیار و نا هوشیار شخصیت فرد، نیازمند دقت و همکاری دو جانبه از سوی فرد و درمانگر است و به ‌دلیل همین کار دقیق و عمیق ، این درمان نسبت به دیگر روش‌ های درمانی، طولانی‌ تر است.
مزایای مراجعه به فوق تخصص روانکاوی

این درمان منافع زیادی دارد. فوق تخصص روانکاوی با مراجعه کننده همدلی و محیطی بدون قضاوت ایجاد می‌کند که در آن مراجع می‌تواند احساس امنیت کامل داشته باشد و آشکارا احساسات خود را بیان کند. اغلب اوقات به اشتراک گذاشتن احساسات می‌تواند به مراجع یا همان بیمار کمک کند و فوق تخصص روانکاوی می تواند راه حل های بهتری را پیش روی وی قرار دهد.
این یک روش بلندمدت است

همان‌طور که گفته شد روانکاوی درمان کندی است که در گذشته هفته ‌ای چند روز تشکیل می‌شد، اما در روانکاوی‌ هایی که در دوران جدیدتر صورت می‌گیرد به ‌دلیل محدودیت‌ هایی که وجود دارد این جلسات به یک بار در هفته تغییر پیدا کرده است. همچنین با توجه به نوع مشکل، حداقل دوره درمان 1 تا 2 سال است اما نا گفته نماند یک بخش اصلی آن وابسته به نیازی است که بیمار دارد و میزان دستاوردی است که بیمار در این جلسات به دست آورده است. لازم به ذکر است طول درمان افرادی که مشکلات عمیق‌ تری دارند بیشتر است و باید جلسات بیشتری به فوق تخصص روانکاوی مراجعه کنند.  از طرف دیگر کسانی هم که انتظار تغییرات جدی‌ تری دارند باید طول درمان بیشتری را سپری کنند.

روانکاوی
مراجعه به فوق تخصص روانکاوی برای چه کسانی مناسب نیست؟

برخی افراد به پاسخ آنی برای مشکلات شان نیاز دارند که برای آنها مراجعه به فوق تخصص روانکاوی پاسخ‌ دهی مناسبی نخواهد داشت و بهتر است این افراد که ممکن است علائمی مثل افسردگی یا علائم شبیه به این را داشته باشند، از روش‌ های دارو درمانی یا روش ‌هایی که بازدهی زود هنگامی دارند (مثل شناخت روان‌ درمانی) استفاده کنند.
قبل از هر اقدام فوق تخصص روانکاوی که می خواهید مراجعه کنید را بشناسید

در آخر توصیه من به افرادی که قصد روانکاوی شدن دارند این است که ابتدا فوق تخصص روانکاوی خود را به درستی انتخاب کنند. فوق تخصص روانکاوی، روان‌پزشک یا روان‌شناسی است که بالینی خوانده و بعد از پایان، دوره روانکاوی را که بسیار طولانی‌مدت است گذرانده باشد. به علاوه باید خودش هم روانکاوی شده باشد و در نهایت باید تحت‌نظر یک فوق تخصص روانکاوی مجرب دوره‌هایی را بگذراند تا بتواند بیمارانش را ویزیت کند. بعد از طی مراحلی که گفته شد، فرد می‌تواند در حیطه روانکاوی کار کند و مراجعه کنندگان و بیماران برای درمان خود می توانند به نزد وی به عنوان یک فوق تخصص روانکاوی قابل اعتماد مراجعه کنند و امیدوار به برطرف شدن مشکلات خود باشند.