افسردگی فصلی چیست و چگونه درمان می شود ؟ ( بخش سوم )

بعد از این در قسمت قبل نور درمانی را به عنوان یک راه حل برای درمان افسردگی فصلی معرفی کردیم، در اینجا داروها را بررسی می کنیم.

داروها 

برخی افراد مبتلا به اختلال خلقی فصلی، خصوصا با علائم شدید از داروهای ضد افسردگی سود می برند. یکی از داروهای ضد افسردگی که می تواند از بروز افسردگی در افرادی که سابقه ی اختلال خلقی فصلی دارند جلوگیری کند، بوپروپیون است. داروهای ضد افسردگی دیگر نیز ممکن است معمولا برای درمان اختلال خلقی فصلی استفاده شوند.

 

فوق تخصص روانکاوی شما ممکن است شروع مصرف داروهای ضد افسردگی را هر سال پیش از موعد شروع علائمتان توصیه کند.

فوق تخصص روانکاوی

به یاد داشته باشید که ممکن است چند هفته طول بکشد تا متوجه تاثیر کامل داروهای ضد افسردگی شوید. به علاوه، ممکن است مجبور شوید داروهای مختلفی را تحت نظر فوق تخصص روانکاوی امتحان کنید تا در نهایت متوجه شوید دارویی که بیشترین تاثیر و کمترین عوارض را برای شما دارد کدام است.
روان درمانی 

روان درمانی، گزینه ی دیگری برای درمان اختلال خلقی فصلی است. روان درمانی می تواند به شما کمک تا:

  • افکار و رفتارهای منفی که می توانند باعث به وجود آمدن احساسات بدی در شما شوند را شناسایی کنید و تغییر دهید.
  • روش های مناسبی برای مقابله با اختلال خلقی فصلی یاد بگیرید.
  • چگونگی مدیریت استرس را یاد بگیرید.

سبک زندگی و درمان های خانگی

علاوه بر طرح درمانی که توسط فوق تخصص روانکاوی  برای شما در نظر گرفته شده است، سعی کنید موارد زیر را نیز در محیط کار و زندگی تان انجام دهید:

  • محیط اطراف خود را روشن تر کنید.  چراغ ها را روشن کنید، شاخه های درختی را که مانع رسیدن نور به خانه تان می شوند را قطع کنید. در خانه و یا دفتر کار خود نزدیک پنجره بنشینید.
  • بیرون بروید.  پیاده روی های طولانی انجام دهید، ناهار خود را در فضای باز مثلا در پارک بخورید، به راحتی روی نیمکت بنشینید و از نور خورشید استفاده کنید. حتی در روزهای ابری و سرد، نور موجود در فضای باز می تواند به شما کمک کند؛ خصوصا اگر صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب مقداری از زمان خود را در بیرون از خانه بگذرانید.
  • به صورت منظم ورزش کنید .   ورزش و انواع دیگری از فعالیت های فیزیکی به کاهش استرس و اضطراب شما کمک خواهد کرد، اضطراب و استرس می توانند علائم اختلال خلقی فصلی را افزایش دهند. داشتن تناسب اندام بهتر می تواند به شما کمک کند تا احساس خوبی در مورد خودتان داشته باشید، و خلق شما بهتر شود.