اختلال شخصیتی ضد اجتماعی چگونه شکل می گیرد؟( بخش اول)

علت ایجاد اختلال شخصیتی ضداجتماعی یا ASP ناشناخته است. این مشکل نیز مثل بسیاری مشکلات ذهنی دیگر، می‌تواند ریشه ژنتیکی و ارثی داشته باشد. اما داشتن یک زندگی خانوادگی ناکارآمد هم می‌ تواند احتمال بروز اختلال شخصیتی ضداجتماعی را افزایش دهد. بنابراین با اینکه اختلال شخصیتی ضد اجتماعی ریشه ارثی دارد ولی عوامل محیطی هم می ‌تواند به ایجاد و پیشرفت آن کمک کند. در کل ریشه یابی مشکل و درمان آن نیاز به مراجعه به یک فوق تخصص روانکاوی خبره دارد.

نکات اولیه

محققان نظرات خود را درمورد علت ‌های ASP دارند. یک تئوری عنوان می‌کند که ناهنجاری‌ ها در رشد سیستم‌ عصبی می‌ تواند منجر به اختلال شخصیتی ضد اجتماعی شود. این ناهنجاری ‌ها شامل اختلالات یادگیری، شب‌ ادراری مداوم و بیش‌ فعالی می‌ باشد.

فوق تخصص روانکاوی

یک تحقیق جدید مشخص کرد که اگر مادری در طول دوران بارداری سیگار بکشد، فرزند او در خطر ابتلا به اختلال شخصیتی ضد اجتماعی قرار خواهد گرفت. این نشان می‌ دهد که کشیدن سیگار سطح پایین‌ تری از اکسیژن را فراهم می‌ کند که می ‌تواند موجب آسیب مغزی به جنین شود و در نتیجه برای بر طرف ساختن مشکل مراجعه به فوق تخصص روانکاوی یک نیاز ضروری خواهد بود.

بااین حال، تئوری دیگری نشان می ‌دهد که افراد مبتلا به اختلال شخصیتی ضد اجتماعی برای عملکرد عادی مغزی نیاز به ورودی حسی بیشتری‌ دارند. شواهد نشان می‌دهد که ضد ‌اجتماع‌ ها در زمان استراحت ضربان قلب پایین تری دارند و رسانایی پوستی ‌شان نیز پایین ‌تر است. افرادی که به صورت مزمن تحریک پایینی دارند ممکن است برای بالا بردن قدرت تحریک خود و ارضای حس نیاز خود به هیجان، دست به کار های خطرناکی بزنند.

تحقیقات مربوط به تصویر برداری مغزی هم نشان داده است که یکی از علت‌ های اختلال شخصیتی ضد اجتماعی می ‌تواند عملکرد غیر عادی مغز باشد. همچنین، انتقال ‌دهنده عصبی سروتونین هم با رفتار های خشن و تکانشی مرتبط دیده شده است. هم لوب گیجگاهی و هم قسمت پیشین مغز به تنظیم روحیه و رفتار کمک می‌کنند. می ‌تواند اینطور باشد که رفتارهای تکانشی یا کنترل‌نشده ریشه در یک ناهنجاری عملکردی در سطح سروتونین یا این قسمت‌ها مغز داشته باشد. در هر حالت این اختلال نیاز به درمان فوری و مراجعه به فوق تخصص روانکاوی دارد.